İçişleri Bakanlığı: ‘Son bir haftada 51 terörist etkisiz ülkü getirildi’

İçişleri Bakanlığı: 'Son bir haftada 51 terörist etkisiz ülkü getirildi'

İçişleri Bakanlığı, bölücü terör örgütüyle çaba kapsamında 12-19 Haziran 2017 tarihleri arasında emniyet güçlerince 652 işlem gerçekleştirildiğini, örgüte yardım ve yataklık iddiası ile 235 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Farklı Alanlara Yönlendirilmiş suçlardan 2 bin 613 birey gözaltına alındı

Tanıdık Olmayan teröristlerle mücadele dahilinde, DEAŞ terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 49 birey, FETÖ/PDY ile çaba zarfında, FETÖ/ PDY ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 930 kişi, sol terör örgütleriyle çaba dahilinde, sol terör örgütü ile irtibatlı olduğu değerlendirilen 8 kişi gözaltına alındı. Yapılan operasyonlarda; bin 222 ’si terör suçlarından (PKK/KCK 235, DEAŞ 49, FETÖ/PDY 930, sol terör örgütleri) 8 bin 391 ’i siber suçlar, planlı asayiş, uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında edinmek üzere toplamda 2 bin 613 kişi gözaltına alınmıştır.

51 terörist etkisiz ayla getirildi

Ülke genelinde yürütülen bu operasyonlarda son bir haftada yurt içinde; 33’ü ölü, 8’i teslim, 10’u sağ almak üzere toplam 51 terörist etkisiz ayla getirildi. Etkisiz ülkü getirilen teröristlerden birinin 1 milyon TL ’lik ödüllü yeşil ve 2 ’sinin 300 bin TL ’lik ödüllü gri terör listesinde arananlar aralarında bulunduğu belirtildi.
Cadde satıcılarına yönelik yürütülen projeli çalışma dahilinde da 17 ilde (Ağrı, Bartın, Bursa, Sivas, Zonguldak, Adana, Açık Fikirli, Balıkesir, Diyarbakır, Eskişehir, Hakkari, Hatay, İzmir, Isparta, Ordu, Sivas, Sakarya) 124 güvenilmez gözaltına alındı.

Siber suçlarla mücadelede; FETÖ/PDY, PKK/TAK, DAEŞ gibi bölücü terör örgütleri ilk kez almak üzere terör örgütü propagandası yapan, bu örgütleri öven, terör örgütleri ile iltisaklı olduğunu alenen açıklama eden, halkı kin, dehşet ve düşmanlığa sevk eden, devlet büyüklerine hakaretlerde yer alan, devletin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun can güvenliğine kast eden, nefret edilen şey söylemleri içeren 317 sosyal ağ hesabı ile ilgili alıştırma yapıldı, saptama edilen 101 kişiden 49 ’u gözaltına alındı. Keza, toplumu provoke etmek maksadıyla 132 sosyal medya hesabına (29 PKK/KCK, 16 DEAŞ, 31 FETÖ, 40 fazla sol, 16 devlet büyüklerine hakaret) işlem yapıldı.  

Uğur Kan Yüksek
 

Post Author: admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir