Haber

Avrupa’daki ‘zehirli yumurta’ skandalının ardındaki bakanlıktan analiz

Avrupa'daki 'zehirli yumurta' skandalının ardındaki bakanlıktan analiz

Avrupa'daki 'zehirli yumurta' skandalının ardındaki bakanlıktan analiz

Türkiye’de bu madde kedi, köpek gibi gıda değeri olmayan hayvanlarda antiparaziter olarak kullanılmak üzere, sprey veya deriye damlatma formlarında ruhsatlandırılıyor.

Bitki koruma ürünü olarak ise 500 g/l fipronil etkin maddesini ihtiva edenler tohum ilaçlaması olarak mısır ve ayçiçeğinde ruhsatlı olarak kullanılabiliyor.

Her türlü hayvan barınaklarında uygulanan haşere ilaçları biyosidal ürün olarak Sıhhat Bakanlığınca ruhsatlandırılıyor, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının bu amaçla ruhsatlandırılmış bir ürünü ise bulunmuyor.

ULUSAL KALINTI İZLEME PLANI YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye, 2005 yılından itibaren AB’nin direktifiyle uyumlaştırılmış yönetmelik esaslarına kadar Ulusal Kalıntı İzleme Planı (UKİP) yürütüyor.

UKİP, hayvansal ilk ürünlerin AB’ye ihracı için AB Konseyi kadar alınan kararla bütün ihracatçı ülkelerce uygulanması mecbur tutulan bir plan statüsünde bulunuyor ve bir önceki yılın üretim verileri esas alınarak her sene bitmiş hazırlanıyor, düzenlenen planlar mart ayı sonuna kadar AB’ye gönderiliyor.

Türkiye, 2006 yılından itibaren kanatlı hayvanlar, su ürünleri, süt ve balda UKİP’i kabul edilen üçüncü ülkeler listesinde yer alırken, 2010 yılında plana yumurta da dahil edildi.

UKİP zarfında baytar ilaç kalıntısı, pestisit, bulaşan ve kullanımı yasaklı maddelerin analizleri yapılıyor. Planlanan numune sayısı, imal verileri başlıca alınarak AB direktifine tarafından belirleniyor ve AB kadar onaylandıktan daha sonra uygulamaya başlanıyor.

‘ORTA DERECE TEHLİKE’

Fipronil, karıncalar, böcekler, hamam böcekleri, pireler, keneler, termitler, bitki zararlıları, kök kurtları, zararlı böcekleri ve diğer böcekleri kontrol nedeniyle kullanılıyor.

Bu maddeden, mısır ve günebakan üretiminde de tel kurtlarıyla mücadelede yararlanılıyor.

Dünya Afiyet Örgütü, fipronil maddesini ‘orta derecede tehlikeli’ olarak tanımlıyor.

Almanya Federal Tehlike Değerleme Enstitüsü, yumurtada tespit edilen 1,2 mg/kg f ibronille çocuklar için geçerli “İnsan sağlığı üstünde manâlı bir sağlık durumu riski yaratmayan tek bir öğünle alınabilecek arz (Akut Referans Doz) değeri”nin aşıldığı sonucuna vardı. Bu durum, laf konusu ilacın bulaştığı tavuk yumurtalarını tüketen çocukların bir sıhhat riskiyle karşılaşmalarının mümkün olduğuna sinyâl ediyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

To Top