Haber

’15 Temmuz’da ABD’li bir subay, ‘Bizim çocuklar harekete geçti’ dedi’

'15 Temmuz'da ABD'li bir subay, 'Bizim çocuklar harekete geçti' dedi'

Yavuz, şunları söyledi:

“Darbe gecesi bir Amerikan subayı emekli bir Türk subayını arıyor ve ‘Bizim çocuklar harekete geçti inşallah fazla kan dökülmeden gerçekleşir’ diyor. Aradığı arkadaş emekli bir subay geçmişte birlikte çalışmışlar. Türk subay darbenin başarılı olamayacağını söylüyor. O da şaşırma ediyor ‘nasıl olmaz’ diye. Türk subay ‘olamaz çünkü bu girişimi bir grup yapıyor ve buna TSK içinden ve dışından tepki var başarılı olması olası değil diyor. Amerikan subayı bu kez düş kırıklığına uğruyor.”

Sözcü’den Hande Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Ahmet Yavuz’un açıklamaları şöyle:

Okuyanlar niçin yazdığınızı öğrenecekler ama nasıl ortaya çıktı ‘Vesayet Savaşları’?

Kitabı yazmaya 2015’te henüz sonlandırılmamış olan Beşiktaş’taki Sessiz Çığlık eylemleri sırasında karar verdim. Bir Cumhuriyet öğretmeni olan Sayın Mevci Özkan, bu dönemin doğurduklarını yazmam gerektiğini söylediğinde görev olarak aldım. Ülkesini seven halk müziği olup bitenin geri planını görmek ve mümkünse çıkardığı dersleri halka uyarlamak ister. Benim yapmaya çalıştığım da budur.

Kitapla ilgili ‘Suya yazdık’ diyorsunuz. Ama anlattıklarınız yaşanmış gerçekler…

Orada kastım, askeri vesayeti kaldırmak için yola çıkanlar demokrasimizi maksadıyla bu işe giriştiklerini öne sürdüler. Bunu yaparken de lekeli yollara başvurdular. Bir fazla acının yaşanmasına yol açtılar. sonuç olarak demokrasiden uzaklaşmamıza ve başka bir vesayetin inşasına giriştiler. Dolayısıyla suya yazmış olduk. Askeri vesayetin demokrasinin önünde engel olduğu varsayımı genel bir kabul görüyordu. Fakat askeri vesayet birtakım engellere yol açsa da, görüldü ama, sorun diğer taraftaymış… Askeri vesayet denilen yapı yıkıldı fakat demokrasi değil darbe geldi. Sonuçta suya yazılmış oldu… Bu gerçekle yüzleşebilelim ve sorunlarımızın kaynağına dürüst tanı koyabilelim diye yazdım. Umarım okunur, tartışılır ve bağımsız, müreffeh, modern ülke idealine katkı maddesi sağlar.

15 GÜN ÖNCE GELEN BILGI

Bir Amerikan subayının 15 Temmuz gecesi Türk subayını aradığı konuşuluyor. İşin aslı nedir? Anlatabilir misiniz?

15 gün oluyor bu olayı öğreneli. Anlatan subay arkadaşımız TSK’da görevli iken FETÖ’nün hedefi olmuş ve erken emekliye ayrılmış bir kişi. Bana bu olayı anlatan arkadaşım ad vermememi söyledi. Sizinle 15 Temmuz sonrası bir görüşme yapmıştık. Orada da darbe girişiminin BOP’la ilgisini anlatmıştım.

Darbe girişiminin BOP benzer olduğunu düşünüyordum ve bu durum da onun kanıtı. Darbe gecesi bir Amerikan subayı emekli bir Türk subayını arıyor ve ‘Bizim çocuklar harekete geçti inşallah artı kan dökülmeden gerçekleşir’ diyor. Aradığı dost emekli bir subay geçmişte birlikte çalışmışlar. Türk subay darbenin başarılı olamayacağını söylüyor. O da şaşma ediyor ‘nasıl olmaz’ diye. Türk subay ‘olamaz çünkü bu girişimi bir grup yapıyor ve buna TSK içinden ve dışından tepki var başarılı olması olası yok diyor. Amerikan subayı bu kez düş kırıklığına uğruyor. ABD’nin natürel ancak evvelden haberi vardı. Fethullah Gülen’i o kullanıyor.

ATATÜRKÇÜ ASKERLER O GECENİN KAHRAMANI

Türkiye çok ağır bir bedel ödedi sizce bütün bu yaşanılandan çıkarılması gereken en manâlı ders nedir?

Cumhuriyet ve onun kurucusuyla tartışma etmeyi bir kenara koymalıyız. Darbeciler Atatürkçüdür tezi çöktü. Dinci ve ipi emperyalizmin elinde olan bir grup darbeye kalkıştı. Ve bu darbe girişimi kimilerinin yazmaya çalıştığı hikayede öne çıktığı gibi yalnızca halkın gayretiyle önlenmedi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

To Top